Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Sammanställ och överblicka forskning

Samhällsvetenskapliga fakultetens bibliotek kan hjälpa dig som är forskare eller prefekt att ta fram olika sammanställningar av exempelvis publikationer.

Utvärdering av forskning

Utvärdering av publikationer görs ofta med hjälp av bibliometriska, citeringsbaserade, analyser. Denna typ av kvantitativa analyser kan vara användbara i vissa sammanhang, men i andra sammanhang blir de för begränsade och behöver kombineras med andra sorters sammanställningar. Det är viktigt att tänka på att samhällsvetenskapliga ämnen har olika karaktär och publiceringstraditioner, och att bibliometriska analyser ofta passar de som publicerar engelskspråkiga artiklar i internationella vetenskapliga tidskrifter bäst. 

Samhällsvetenskapliga fakultetens bibliotek kan hjälpa till med enklare bibliometriska översikter samt ge råd kring vilken sorts analys som kan vara användbar för dig. Experter inom bibliometri finns anställda vid Universitetsbiblioteket, de kan hjälpa dig med större analyser och visualiseringar.

Om bibliometri på Universitetsbibliotekets webbsidor

Sammanställningar av forskning

Biblioteket hjälper gärna till med sammanställningar av egen din forskning om du är forskare, eller din organisations forskning om du är prefekt. Det går exempelvis att ta fram rapporter som kan:

  • visa hur olika publikationer, forskare eller forskningsgrupper har citerats av andra (med hjälp av Scopus/SciVal)
  • visa hur din organisation samverkar med aktörer både inom och utanför akademin (med hjälp av Scopus/SciVal och LUCRIS)
  • visa upp din organisations samlade forskning inom en viss tidsperiod (med hjälp av LUCRIS)

Hör av dig till fakultetens bibliotekarier om du vill diskutera vad du är intresserad av att titta närmare på, och på vilket sätt! 

Kontakt

Samhällsvetenskapliga fakultetens bibliotek
forskningsstod [at] sambib [dot] lu [dot] se (forskningsstod[at]sambib[dot]lu[dot]se) 

Maja Carlson
Sambib
+46 46 222 09 94

Helena Stjernberg Tagesson
Sambib

Vera Vendler
Campus Helsingborgs bibliotek
+46 42 35 65 73

Ann-Sofie Zettergren 
Sambib
+46 46 222 16 92