Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Från behovsanalys till arkitektskiss – nu fortsätter utredningen av Campus Helsingborgs framtida lokaler

Flygfoto över Campus Helsingborg.

Lunds universitet har beslutat att gå vidare med projektet för att förnya lokalerna på Campus Helsingborg. Efter en höst och vinter av workshoppar och andra former av insamling av underlag har projektgruppen nu lämnat en beskrivning av önskade lokalförändringar till fastighetsägare och det är dags för arkitekter att börja skissa.

En stor förändring jämfört med nuvarande campus är att biblioteket blir betydligt mer framträdande och att biblioteksmiljön ska vävas ihop med andra studiemiljöer. 

För personalen innebär förslaget att arbetsplatser samlas i anslutning till ett gemensamt personalrum. Kontorsarbetsplatserna kompletteras med rum för samtal, möten och handledning. 

Beställningen till fastighetsägaren, utgår från målen att utveckla och förbättra arbets- och studiemiljöer, att minska ytan genom att lämna våningsplan, samt att skapa en tätare miljö som bättre matchar Campus Helsingborgs strategi och särprägel: gränsöverskridande samverkan och innovation. 

Enligt plan så kommer vi att få förslag på skisser i höst, samtidigt som Campus Helsingborg firar 25 år. Då kan vi tillsammans blicka tillbaka på det senaste kvartsseklet och samtidigt tillsammans skapa miljöer som gör de kommande 25 åren lika framgångsrika, säger projektledare Robert Holmberg.