Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

En ny mötesplats har tagit form i Allhelgonaskolan

Allhelgonaskolans fasad
Allhelgonaskolan ligger på Bredgatan 26, i utkanten av kvarteret Paradis

Den 9 september var det dags för den officiella invigningen av Allhelgonaskolan. Anställda från Samhällsvetenskapliga fakulteten och andra delar av universitetet, med flera, samlades för att fira den nyrenoverade byggnaden, som nu rymmer både mötescentrumet Cesam och Kansli S nya aktivitetsbaserade arbetsplatser.

Den gamla folkskolan från 1889 fylldes återigen av liv när nyfikna besökare minglade, åt tilltugg och fick ta del av tankarna bakom den omfattande renoveringen. Under eftermiddagen berättade projektets olika aktörer om resan från idé till färdigt hus och om hur arkitektur, funktion och hållbarhet har fått samspela.

En tydlig röd tråd genom projektet har varit att ta vara på det som redan finns. I stället för att köpa nytt har möbler och inredningsdetaljer i stor utsträckning återbrukats eller restaurerats. Möbler har bland annat köpts in på auktion och fått nytt liv i Allhelgonaskolan, exempelvis ett stort parti stolar som har stått i en kyrka. Även den befintliga byggnadens kvaliteter och Lunds universitets färgskalor har tillvaratagits. Här har ambitionen varit att bevara husets karaktär och samtidigt skapa en modern, funktionell och hållbar arbetsmiljö.

Vid invigningen talade campusprojektets projektledare Robert Holmberg och Jenny Egidius, Samhällsvetenskapliga fakultetens dekan Agnes Andersson, Carolina Rijpma och Anna Lilljebjörn från LU Byggnad samt Lars-Bertil Salomonson från Akademiska Hus.

Efter talen följde en rundvandring som lockade många nyfikna besökare. Dörrarna öppnades till Mötescentrum Cesams lokaler på bottenplan och till Kansli S nya aktivitetsbaserade arbetsplatser på andra och tredje våningen. Här fick besökarna med egna ögon uppleva hur färgval, ljussättning, material och olika typer av arbetsmiljöer har utformats för att stödja varierade arbetssätt och olika slags möten.

 

buffébord men snittar och ett stort antal personer som lyssnar på tal.
Fullt hus! Gästerna bjöds på snittar och alkoholfritt vin.

Om projektet

Projektet är en del av den långsiktiga utvecklingen av kvarteret Paradis och ska skapa ännu bättre förutsättningar för Samhällsvetenskapliga fakultetens verksamhet i centrala Lund.

Fakultetens campusutvecklingsprojekt arbetar för att bibehålla och utveckla en attraktiv och hållbar campusmiljö som stödjer fakultetens utbildning, forskning och samverkan.